Urheilubisneksen Work & Study -opintoryhmä
Haluaisitko kehittää osaamistasi, laajentaa verkostojasi ja edetä urallasi, ilman että sinun tarvitsee irrottautua työelämästä? Haaga-Helian Urheilubisneksen Work & Study -ryhmä on suunniteltu sinulle, joka työskentelet tai toimit urheilun parissa ja haluat viedä urheilun kaupallistamisosaamisesi seuraavalle tasolle.
Opiskele työn ohessa ja hyödynnä työelämäosaamisesi
Haaga-Helian avoimessa ammattikorkeakoulussa aloittaa elokuussa 2026 urheilualalla työskentelevien tai toimivien opiskelijaryhmä.
Ryhmän opiskelijat tähtäävät liiketalouden tradenomitutkintoon ja opinnot suoritetaan pääosin opinnollistamalla. Opinnollistaminen tarkoittaa sitä, että hankit osaamista työtä tekemällä ja kytkemällä sen teoreettiseen ja ajankohtaiseen tietoon. Työsi voi olla urheilun liiketoimintaan ja kaupallistamiseen liittyvää palkkatyötä, yrittäjyyttä tai esimerkiksi vapaaehtoistyötä.
Olemassa olevaa liiketalouden osaamistasi voit osoittaa näytöillä, ilman että osallistut opintojaksoille. Näyttötapoja ovat esim. tehtävät, tentti, essee tai suullinen esitys verkossa.
Kenelle koulutus soveltuu
urheilun alalla toimiville, joilla on työkokemusta vähintään kolme vuotta.
esimerkiksi urheilumanagereille, seurojen, lajiliittojen tai muutoin urheilun parissa työskenteleville henkilöille, jotka tähtäävät työelämälähtöiseen tutkintokoulutukseen.
Edellytämme
kykyä sitoutua ja motivaatiota opintoihin
soveltuvaa työpaikkaa tai toimintaympäristöä
kohtalaista englannin kielen taitoa
mahdollisuutta osallistua verkko-opetukseen tai -tapaamisiin.
Toteutus
Orientointitapaaminen on keskiviikkona 12.8.2026 klo 17-18 Teamsissä. Linkki tapaamiseen lähetetään valituille opiskelijoille sähköpostitse.
Jokaisen opiskelijan aikaisempi osaaminen kartoitetaan ja sen perusteella tehdään yksilöllinen opintosuunnitelma.
Opinnot voi suorittaa yhden tai useamman lukukauden aikana.
Muuta
Avoimen ammattikorkeakoulun opintomaksu on 180 € lukukaudessa, joka maksetaan ennen opintojen alkamista. Laskutus ei ole mahdollista. Avoimen AMK:n tarkemmat maksu- ja peruutusehdot.
Suoritettuaan 45 opintopistettä opinnoissaan hyvin menestyneellä opiskelijalla on mahdollisuus hakea tutkinto-opiskelijaksi avoimen väylän haussa.
Kaikki Work & Study -opiskelijat suorittavat lisäksi matematiikan, ruotsin ja englannin tasotestit sekä tarvittaessa kyseisten oppiaineiden valmentavat opinnot. Näitä ei voi opinnollistaa.
Tutkintoon johtavassa koulutuksessa suoritettava tutkinto on tradenomi (AMK), liiketalous
Avoimen amk:n opiskelija ei ole oikeutettu opintososiaalisiin etuuksiin.
Hakeminen
- Haku syksyn 2026 ryhmään on päättynyt.
Hakeminen
Haku syksyn ryhmään on päättynyt.