Voiko vaihto-opiskelijoita tukea virtuaalisesti? – RIGO-hankkeen testausten perusteella kyllä
Yhä harvempi opiskelija lähtee vaihtoon. Ja ne jotka lähtevät, kohtaavat lukuisia haasteita esimerkiksi liittyen kulttuurishokkiin, majoitukseen ja sosiaalisiin aspekteihin, kuten siihen, miten saa paikallisia ystävyyssuhteita.
Body
READY, IMMERSE AND GO! (RIGO) -hanke (syyskuu 2023 – tammikuu 2026) on kehittänyt virtuaalisen alustan, jonka tavoitteena on tukea opiskelijoita ulkomaanvaihtoon liittyvien haasteiden ratkaisussa. Toiveena on, että tulevaisuudessa vaihto-opiskelun suosio nousee taas.
Hanke keräsi käyttäjäymmärrystä yli 110 vaihto-opiskelijalta
Virtuaalialustalla on pelattavia skenaarioita, joiden tarinat perustuvat todellisiin vaihto-opiskelun haasteisiin. Ne on rakennettu pohjautuen 22 yhteiskehittämisen työpajan tuloksiin. Yhteensä yli 110 vaihto-opiskelijaa osallistui työpajoihin ja jakoivat kokemuksiaan vaihto-opiskelusta ja opiskeluelämästä ulkomailla.
Työpajojen tuloksista valittiin skenaarioihin seuraavia teemoja: vapaa- aika ja sosiaalisuus; kulttuurishokki; yksinäisyys ja mielenterveys; työnhaku; majoitushaasteet; hallinnolliset prosessit; julkinen liikenne ja opastus; turvallisuus; akateemiset ongelmat; ja kielimuurit.
Hanke madaltaa vaihtoon lähtemisen kynnystä validoimalla opiskelijoiden pelot ja huolet
RIGO-hankkeen loppupuolella yli 60 ihmistä testasi virtuaalialustaa ja sinne rakennettuja skenaarioita. Monet testaajista vahvistivat, että skenaarioiden pelaaminen virtuaalialustalla validoi vaihto-opiskelun herättämät huolet. Testaajat totesivat, että heille tuli pelatessa tunne, että he eivät ole yksin ajatustensa kanssa – mikä tarkoittaa, että hanke saavutti päätavoitteensa!
Teknisestä näkökulmasta alusta on vielä alkutekijöissään, ja ohjelmistonkehitys jatkuu.
RIGO – READY, IMMERSE, GO! Immersive VR Experience for International Mobility on osa Ulysseus Mobility Experience –ohjelmaa ja toimii Ulysseuksen satelliittihankkeena.
RIGO on saanut rahoituksen EU:n Erasmus+-ohjelmasta (No E10224899).