Opiskelijan terveydenhoitomaksu kattaa kaikki YTHS:n palvelut – muistathan maksaa sen OmaKelassa
Muistathan maksaa korkeakouluopiskelijan terveydenhoitomaksun oma-aloitteisesti sekä syys- että kevätlukukaudelta Kelalle.
Body
Vuonna 2026 korkeakouluopiskelijan terveydenhoitomaksu on 35,35 euroa lukukaudessa. Maksu on kaikille samansuuruinen. Sinulle ei lähetetä laskua, vaan maksu täytyy maksaa itse OmaKelassa.
Syyslukukauden maksun eräpäivä on 15.11., jos olet ilmoittautunut läsnä olevaksi viimeistään 30.9. Jos ilmoittaudut syyslukukaudelle 1.10. tai sen jälkeen, eräpäivä on 31.12.
Lue terveydenhoitomaksusta Kelan sivuilta
Jotta voit käyttää YTHS:n palveluita myös 1.8.2026 jälkeen, sinun tulee olla ilmoittautunut läsnä olevaksi syyslukukaudelle korkeakoulussasi. Läsnäolotiedot päivittyvät YTHS:lle korkeakouluilta noin 1–3 arkipäivän kuluessa ilmoittautumisesta. Tutustu YTHS:n opiskelijoiden muistilistaan.
Tietoa opiskelijoiden terveydenhuollosta on myös Haaga-Helian sivuilla.