AMK Liikuttaa -hankkeen logo

AMK Liikuttaa 2026–27

AMK Liikuttaa kehittää korkeakoulukulttuuria liikkeen keinoin tukemaan oppimista, hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä. Hankkeen kohderyhmänä ovat opiskelijat ja koko korkeakouluyhteisö.

Tavoitteet

  1. Liike-etiketti – aktiivinen arki osaksi päivittäistä toimintaa

    Tavoitteena on jalkauttaa aktiivista arkea tukevia toimintaperiaatteita koko korkeakouluyhteisöön. Tätä työtä ohjaavat korkeakoulukohtaiset Haaga-Helia Liikuttaa ja Laurea Liikuttaa -suunnitelmat. 

  2. Liikepedagogiikka – liike osaksi oppimista

    Levitämme liikepedagogiikan periaatteita koko korkeakouluyhteisöön ja yhteistyöverkostoihin. Kehitämme liikementori- ja liikeagenttitoimintaa verkostomaisesti. Edistämme tutkimus-, kehittämis-, innovaatio- ja opetustoimintaa (TKIO) liikepedagogiikan näkökulmasta.

  3. Liikepilotit – konkreettisia kokeiluja opiskelijoiden liikkumisen tukemiseksi

    Kohdennamme toimenpiteitä erityisesti vähän liikkuvien opiskelijoiden tueksi. Vahvistamme opiskelijoiden kyvykkyyttä, mahdollisuuksia ja motivaatiota tehdä terveyttä ja oppimista edistäviä liikkumisvalintoja. Luomme lisää mahdollisuuksia opiskelijoiden yhdessä liikkumiseen.

AMK Liikuttaa -hanke rahoitetaan hallitusohjelman Suomi liikkeelle -ohjelmasta, jonka tavoitteena on kääntää liikkuminen kasvuun jokaisessa ikäryhmässä. Hanke tekee yhteistyötä Liikkuvat-kokonaisuuden Liikkuva opiskelu -toimintojen kanssa. Hanke on saanut avustusta opetus- ja kulttuuriministeriöltä.  

AMK Liikuttaa -hanke jatkaa 3AMK Liikuttaa -hankkeen lukuvuonna 2024–25 aloitettua työtä. Toteuttajina ovat Haaga-Helia ammattikorkeakoulu ja Laurea ammattikorkeakoulu. Yhteistyökumppaneina ovat Helsingin kaupunki, Vantaan kaupunki sekä opiskelijakunnat Helga ja Laureamko.

AMK Liikuttaa 2026–27

Toteuttajat: Haaga-Helia ammattikorkeakoulu ja Laurea ammattikorkeakoulu

Projektipäällikkö: Paula Harmokivi-Saloranta

Rahoitus: Opetus- ja kulttuuriministeriö (OKM)

Kesto: 8/2026–7/2027