Hyvinvointikolumni: Missä ja milloin olet parhaimmillasi opiskeluun?
Syksy tuo vauhtia opintoihin – mutta myös painetta. Jos tehtävät alkavat kasaantumaan viime tippaan voi aikaansaamista helpottaa etsimällä itselle sopivan opiskeluympäristön ja -ajankohdan.
Body
Syksy tuo vauhtia opintoihin – mutta myös painetta. Kurssit ovat nyt kunnolla käynnissä ja osa opiskelijoista on saanut jo paljon aikaan. Monella tehtävät kuitenkin kasaantuvat viime tippaan ja ahdistus saattaa hiipiä mukaan arkeen.
Yksi konkreettinen asia, johon voit itse vaikuttaa, on opiskeluympäristö. Missä saat parhaiten aikaiseksi? Monelle koti ei ole se tehokkain paikka, vaikka siellä saattaa olla rauhallista. Aika voi olla kortilla ja siirtymiin menee aikaa ja vaivaa. Silti kannattaa pohtia: olisiko kampuksen kirjasto tai vaikkapa kahvila parempi paikka keskittyä ja saada asioita tehdyksi?
Toinen pohdittava asia on ajankohta. Milloin olet parhaimmillasi opiskeluun? Onko se heti aamusta vai kenties illan päätteeksi? Pyri ajoittamaan itsenäiset tehtävät siihen hetkeen, kun olet virkeimmilläsi – silloin ajatus kulkee ja motivaatio pysyy paremmin yllä. Täydellistä olotilaa ei kuitenkaan kannata jäädä odottelemaan ja hieman nuutuneenakin voi ryhtyä tekemään. Kun löydät sinulle sopivan paikan ja ajankohdan, lisäät merkittävästi mahdollisuuksiasi saada opintoja edistettyä sujuvasti ja stressittömämmin.
Me Haaga-Heliassa haluamme tukea opiskelijoiden hyvinvointia. Jokainen meistä jumittuu ja kohtaa haasteita joskus – se on täysin normaalia. Jos kaipaat apua opintojen etenemiseen, hyvinvointipalveluissa opintovalmentajat, opintopsykologit ja erityisopettajat ovat sinua varten. Yhdessä voimme löytää ratkaisuja ja keinoja päästä eteenpäin opinnoissa. Mukavaa syksyä sekä hyvää fiilistä opintoihisi!