HankeTori esitteli tekoälyn mahdollisuuksia Keskon K-Kampuksella

HankeTori on Haaga-Helian partneritoiminnan uusi konsepti, jossa Haaga-Helia rantautuu partnerikumppanin tiloihin esittelemään tutkimushankkeitaan ja koulutuksiaan. Tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran Keskon pääkonttorilla K-Kampuksella 12. maaliskuuta. 

HankeTorin yleisöä Keskolla
Uutinen

Body

HankeTori herätti keskolaisten kiinnostuksen, ja K-Kampuksen luentosali oli ääriään myöten täynnä. Tilaisuuden avasi Keskon pääjohtaja Jorma Rauhala, joka totesi korkeakouluyhteistyön olevan erityisen tärkeää Keskolle ja yhteistyö Haaga-Helian kanssa olevan tästä loistava esimerkki. 

Tiivis yhteistyö on Rauhalan mukaan tärkeää kaupan alan jatkuvan kehittämisen kannalta ja siitä on hyötyä molemmille osapuolille. 

Haaga-Helian rehtori Teemu Kokko jatkoi, että että HankeTori-tilaisuus on loistava esimerkki siitä, minkälaisia uusia avauksia yhteistyö korkeakoulun ja yrityksen välillä voi pitää sisällään. Haaga-Helia ja Kesko ovat pitkään tehneet monipuolista yhteistyötä lukuisten eri hankkeiden kautta. Esimerkiksi Pasilan kampukselle rakennettiin Keskon tuella pakopelihuone tukemaan taloushallinnon opintoja. 

Kaikki irti tekoälystä

HankeTori panelistit
Kari HIekkanen, Niklas Bergström, Lili Aunimo, Krista Bär ja Ari Alamäki paneelikeskustelussa.

 

Tapahtuman teema oli ”Kaikki irti tekoälystä! Valjasta tekoäly menestymisesi tueksi”. Haaga-Helian asiantuntijat Lili Aunimo, Kari Hiekkanen ja Ari Alamäki sekä Keskosta Head of Controlling Operations Krista Bär ja Vice President HR Operations Niklas Bergström. Krista ja Niklas ovat myös Haaga-Helian alumneja.

Panelistit keskustelivat mm. EU:n tuoreesta tekoälysäädöksestä, tekoälyn lukutaidon merkityksestä ja tekoälyn turvallisuuden rajoista Haaga-Helian asiantuntijoiden Altti Lagstedtin ja Janne Kauttosen alustusten pohjalta. Paneelin jälkeen keskolaisilla oli mahdollisuus tutustua esittelypisteillä kymmeneen Haaga-Helian tekoälyhankkeeseen, vuorovaikutuslaboratorioon ja Haaga-Helian yrityksille tarjoamaan täydennyskoulutukseen.

Mahdollisuuksia uudelle yhteistyölle

HankeTorin yleisöä
Keskolaiset pääsivät tutustumaan HankeTorin ständeihin sekä keskustelemaan ja verkostoitumaan suoraan alan asiantuntijoiden kanssa. 

 

Uuden konseptin tavoitteena on tehdä yrityksille tutuksi Haaga-Helian hanketoimintaa kuin myös erilaisia koulutusvaihtoehtoja. Samalla halutaan tarjota Haaga-Helian ja yritysten asiantuntijoille matalan kynnyksen mahdollisuus tutustumiseen puolin ja toisin sekä uudenlaisten yhteistyömahdollisuuksien kartoittamiseen. 

HankeTorin konseptista Haaga-Heliassa vastaa partneritoiminnasta vastaava Kia Lindström. Keskolla sisäisenä rekrytoijana toimiva Tiia Autio on ollut tiiviisti mukana suunnittelemassa ja järjestämässä tapahtumaa. Autio kertoo, että muutamien kuukausien sisällä tapahtuma eteni innovatiivisesta visiosta onnistuneeseen toteutukseen K-Kampuksella.

– Tapahtumasta jäi todella hyvä fiilis! Palautteen perusteella osallistujatkin olivat tyytyväisiä tapahtumaan, etenkin paneelikeskusteluihin ja siihen, että asioita käsiteltiin maanläheisesti. Tapahtuman teema oli hyvin ajankohtainen ja keskustelut sekä HankeTori herättelivät pohtimaan tekoälyä niin lainsäädännön kuin vastuullisen käytönkin suhteen. 

Autio kertoo, että tapahtuma on synnyttänyt jo runsaasti ideoita henkilöstön parissa. 

– Talon sisällä moni on jo pohtinut eri yhteistyömahdollisuuksien hyödyntämisestä Haaga-Helian kanssa. Uskon, että meillä on nyt talossa entistä enemmän ihmisiä, jotka osaavat miettiä Haaga-Helian tarjoamia monipuolisia yhteistyömahdollisuuksia konkreettisena vaihtoehtona tarpeilleen!

Keskolaisten palautteita HankeTorista

  • Mahtavaa, että näin tärkeästä aiheesta järjestettiin tilaisuus. Mielelläni osallistun jatkossakin tämän kaltaisiin eri teemojen läpikäynteihin, mikäli ne liittyvät omaan työhöni. Kiitos järjestäjille!

  • Tapahtuma oli kivasti rakennettu. Puheenvuoroissa oltiin riittävän perusasioissa, jotta pysyi hyvin perässä. 

  • Kiitos ajankohtaisesta teemasta! Käytän tekoälyä päivittäin tietotyössä mm. tekstien tiivistämiseen ja kääntämiseen eli aihe kiinnostaa paljon.

  • Kiitos! Oli inspiroiva tapahtuma ja käytännön esimerkit oli hyviä. Varmasti tulen käyttämään yhä enemmän tekoälyä omassa työssäni.