Anders Löfman: Teoria kohtaa arjen Haaga-Helian ja ravintola-alan yhteistyössä

Ammattikorkeakoulun ja yrityksen yhteistyössä aidot projektit rakentavat siltaa opiskelun ja työelämän välille. Ravintola-alan yrittäjä Anders Löfman kertoo CMB Ravintoloiden osalta, miten yhteistyö avaa opiskelijoille ovia työelämään ja yhdistää teorian arkeen.

Vuoden Restonomi 2022 on Anders Löfman
25.08.2026
Yritysyhteistyö

CMB Ravintolat ei ole ehkä nimenä kaikille tuttu, mutta moni pääkaupunkiseudulta on ehkä vieraillut joskus ketjun ravintoloissa. Yritys pyörittää Helsingissä useampaa paikkaa, kuten Mayaa Rautatientorin kupeessa, Lönkkaa Lönnrotinkadulla ja Kantsun Säveltä Kannelmäessä. Lisäksi sillä on ravintoloita muuallakin, muun muassa Lahden Santa Fe. 

Anders Löfmanillä on pitkä kokemus korkeakouluyhteistyöstä Haaga-Helian kanssa juuri CMB:n osalta. Anders on ravintola-alan ammattilainen, joka on työskennellyt monissa eri rooleissa alalla, pitkään myös CMB Ravintoloiden toimitusjohtajana. Nykyisin Cityravintoloiden ravintoloitsijana toimiva mies on myös suorittanut Haaga-Heliassa kaksi restonomitutkintoa ja hänet valittiin Vuoden restonomiksi vuonna 2022. 

Palataan yhteistyön alkulähteille. Mikä sai CMB:n alun perin lähtemään oppilaitosyhteistyöhön? 

– Haaga-Helia on tuttu talo, sillä olen itse kaksinkertainen restonomi AMK- ja YAMK- tutkinnoista. Toinen perustajaomistajistamme Juuso Kokko oli pitkään Haaga-Heliassa opettamassa yrittäjyyttä. Yhteistyö minun osaltani alkoi jo joskus 2010-luvun alkupuolella Ravintolakolmion kautta, jatkui Helsinki-Ravintolat.fi:n kanssa ja nyt CMB:llä. Työnantajamielikuvan ja -brändäyksen osalta on tärkeää näkyä opiskelijoille, Anders kertoo. 

Tosielämän esimerkkinä 

Vuosien varrella CMB-partneriyhteistyö on pitänyt sisällään monenlaista. Yritys on saanut uutta osaamista esimerkiksi Haaga-Helian tutkimushankkeista, ja opiskelijat ovat päässeet mukaan työelämän aitoihin projekteihin. Tälläkin hetkellä yksi opiskelija tekee yritykselle opinnäytetyötä toimeksiantona. 

Luentovierailut Haaga-Heliassa ovat olleet Andersille erityisen antoisia. Opiskelijoille ne ovat puolestaan valottaneet sitä, miten teoria muuttuu arjen toiminnaksi ravintola-alalla.  

– Olen käynyt vierailemassa luennoitsijana aina kun on pyydetty. Toimin ikään kuin käytännön esimerkkinä siitä, miten Haaga-Heliassa opittu teoria viedään käytäntöön työelämässä, hän kertoo. 

– Ajattelen, että meidän roolimme on yrityksenä näyttää, mitä teoria on meillä käytännössä. Olemme hyvin käytännönläheinen organisaatio, ja työnkuvamme ovat hyvin operatiivisia. Useimmin kehityshankkeet menevät käytäntöön suurella todennäköisyydellä.  

Kontaktit tulevaisuuden tekijöihin 

Erityisesti oppilaitosyhteistyössä Anders on huomannut, että verkostot ovat – tälläkin alalla – tärkeitä. Yritys saa kontakteja alan tulevaisuuden tekijöihin, ja opiskelijat pääsevät kiinni aitoihin projekteihin. Verkostoitumisen merkitystä ei voi väheksyä.

– Verkostot ovat yhtä tärkeä osa opiskelua kuin opiskelu itsessään. Sitähän ei välttämättä itse huomaa opintojen aikana, pohtii Anders. 

Uusia yhteistyön muotoja ideoidaan ja kehitellään taas syksystä. Anders sanoo, että on mukana mielellään, jos jokin yrityksen kehitysidea sopii osaksi yhteistyötä. Niinpä CMB:llä pohdittu idea voi päätyä vaikkapa osaksi Haaga-Helian opintojaksoa.  

Haaga-Helian puolelta CMB-yhteistyötä koordinoi lehtori Maija Niemelä. Myös hän on huomannut yhteistyön hyödyt omassa työssään.

– Saamme ravintola-alalta tietoa siitä, minkälaista osaamista siellä kaivataan. Pystymme myös auttamaan alan tekijöitä monenlaisessa kehittämisessä. Meillä opiskelijoiden tekemät kehittämistyöt ovat erittäin laadukkaita ja antavat paljon uutta oppia sekä alalle että opiskelijoille, hän kertoo. 

Kuvassa: Anders Löfman valittiin Vuoden restonomiksi vuonna 2022 Haaga-Helian Haagan kampuksella. 
Teksti: Hanna Helminen, Haaga-Helia.


Etsiikö yrityksesi väylää vahvaan brändinäkyvyyteen tai tietä vuorovaikutukseen opiskelijarajapinnassa? Tutustu partneriyhteistyöhön tai ota yhteyttä Kia Lindströmiin: [email protected].