Muutoksia kaksivaiheiseen kirjautumiseen ja MS Authenticator -sovellukseen

Toukokuun 2023 alkupuolella Microsoft Authenticator -sovelluksen toiminta muuttuu, kun käyttöönotetaan numerokysely, eli number matching -ominaisuus. Tämä muutos koskee sinua, jos ensisijainen tunnistautumistapasi on puhelimen Authenticator-sovelluksen ilmoitustoiminto. 

Haaga-Helian IT-palvelut suosittelee Authenticator-sovelluksen käyttöä kaksivaiheiseen kirjautumiseen (soiton tai tekstiviestikoodin sijasta).

Haaga-Helia selvitti: Mara-alan ammattilaiset ja opiskelijat käyttävät somea useita kertoja päivässä
News article

Body

Muutoksia kaksivaiheiseen kirjautumiseen ja Microsoft Authenticator-sovellukseen

Toukokuun 2023 alkupuolella Microsoft Authenticator -sovelluksen toiminta muuttuu, kun käyttöönotetaan numerokysely, eli number matching -ominaisuus. Sen avulla käyttäjä voi helpommin tunnistaa puhelimeen saapuvat kirjautumisyritykset ja havaita mahdolliset väärinkäytökset.

Tämä muutos koskee sinua, jos ensisijainen tunnistautumistapasi on puhelimen Authenticator-sovelluksen ilmoitustoiminto. Aikaisemman hyväksy / hylkää -valinnan sijaan sinulle näytetään kaksinumeroinen koodi, joka syötetään puhelinsovelluksen kirjautumisikkunaan.

Jos et käytä Microsoft Authenticator -sovellusta tai tunnistautumistapasi on tekstiviesti tai puhelu, tämä muutos ei koske sinua. Voit jatkaa näiden tapojen käyttämistä kuten tähänkin asti. Haaga-Helian IT-palvelut kuitenkin suosittelee siirtymistä sovelluksen käyttöön.

Tuetut Authenticator-versiot

Jotta numerokysely toimisi oikein, on Authenticator-sovelluksesta oltava käytössä tuettu versio. Version tulee olla Android-laitteilla vähintään 6.2111.7701 ja iOS-laitteilla 6.5.85.

Voit päivittää Authenticator-sovelluksen puhelimesi verkkokaupasta. Vanhalla sovellusversiolla kirjautuminen ei toimi laisinkaan. Haaga-Helian henkilöstöpuhelimien Authenticator-sovellukset ovat versioiltaan lähtökohtaisesti yhteensopivia.

Huomioon otettavia asioita

  • Jos et tunnista kirjautumispyyntöä, klikkaa ”Ei, se en ole minä”. Jos epäilet joutuneesi kalastelun uhriksi, ole välittömästi yhteydessä Helpdeskiin (yhteystiedot alla).
  • Muutoksen jälkeen Authenticator-sovelluksen kertakäyttöinen varmennekoodi toimii kuten ennenkin.
  • Numerokysely ei ole välttämättä yhteensopiva älykellosi, kuten Apple Watchin kanssa. Jatkossa sinun täytyy käyttää kirjautumiseen puhelintasi.
  • Pääset hallinnoimaan omia todentamiseen käytettäviä menetelmiäsi Microsoftin palvelusta. Palvelussa voit määritellä ensisijaisesti käytettävän todennusmenetelmän. Lisäksi voit määritellä toissijaisen puhelinnumeron ja muokata laitteita, joille Authenticator-sovelluksesi on asennettu.
  • Jos sinulla on ongelmia kirjautumisen kanssa, voit aina ottaa yhteyttä Haaga-Helian Helpdeskin asiakaspalveluun.