Älykäs offboarding – ratkaisuja tiedon siirtämiseen pk‑yrityksille
Eläköitymisen myötä yrityksistä poistuu tulevina vuosina paljon tietoa, osaamista ja kokemusta. Tervetuloa yhteiskehittelytyöpajaan, jossa rakennamme yhdessä mallia tekoälyavusteisesta tiedonsiirron prosessista.
Työpajan taustalla on hankkeen aiemmissa vaiheissa tehty analyysi, johon kuuluu 10 pk‑yrityksen haastattelua sekä 10 tekoälyasiantuntijan haastattelua tiedonsiirron kriittisistä kohdista ja teknologian roolista. Näistä koostetut havainnot toimivat työpajan lähtöaineistona. Työpaja on tarkoitettu hankkeeseen osallistuville yrityksille sekä kaikille aiheesta kiinnostuneille.
Mitä työpajassa tehdään?
- Tutustutaan haastatteluaineiston pohjalta muodostettuihin oivalluksiin siitä, miten tekoäly voi tukea tiedon keräämistä, jäsentelyä ja siirtämistä.
- Muotoillaan yhdessä alustava malli tekoälyavusteisesta tiedonsiirron prosessista ja sen keskeisistä vaiheista.
- Työstetään käytännön ratkaisuja pk‑yritysten tarpeisiin.
Työpaja on osa EU:n osarahoittamaa Knowledge Transfer 55+ -hanketta ja se järjestetään Teamsissa. Tilaisuutta ei tallenneta.
Kouluttajana toimii ja lisätietoja antaa Heidi Rajamäki-Partanen ([email protected]).
Knowledge Transfer 55+ -hanke on Euroopan unionin osarahoittama.