
Koronaepidemiasta johtuva poikkeustila on vaikuttanut AMK:ien opiskelujärjestelyihin ja sitä kautta opiskelijoiden oppimisen edellytyksiin ja hyvinvointiin. Lisäksi poikkeustila on heikentänyt harjoittelumahdollisuuksia ja luonut haasteita eniten palvelualoilla.
Hanke kohdistuu ensisijaisesti kahden pk-seudulla toimivan ammattikorkeakoulun, Haaga-Helian ja Laurean, mara-alan opiskelijoihin. Hankkeen päätavoitteena on opiskelijahyvinvoinnin lisääminen ja opiskelijoiden ohjauksen vahvistaminen.
Osatavoitteina on
- tukea opiskelijoiden itseohjautuvuuden ja itsensä johtamisen sekä elämänhallintataitojen ja –valmiuksien kehittymistä
- lieventää yksinäisyyden kokemuksia
- kehittää/järjestää tuutoritoimintaa
- kehittää uusia matalan kynnyksen neuvonta- ja tukipalveluita
- kehittää vertaistukitoimintaa
- vahvistaa yhteisöllisyyttä
- järjestää opintopsykologipalveluita
Hankkeessa kehitetään uusia toimintamalleja koronakriisin aiheuttamiin haasteisiin kuten taloudellisen neuvonnan tarpeisiin ja ohjaus- ja hyvinvointipalveluiden löydettävyyden parantamiseen. Lisäksi tehostetaan yhteydenpitoa opiskelijoihin ja kehitetään jo käytössä olevia toimintatapoja kuten verkko-ohjausta.
Projektipäällikkö: Heikki Ursin
Kesto: 01.12.2020 - 30.06.2022
Kumppanit: Haaga-Helia, Laurea AMK, Haaga-Helian Opiskelijakunta Helga
Rahoitus: OKM