Olet täällä

Suomen Palloliitto ja Haaga-Helia kouluttivat seuratoiminnan kehittäjiä

28.11.2019
Suomen Palloliitto ja Haaga-Helia kouluttivat seuratoiminnan kehittäjiä

Haagan kampuksella juhlittiin keskiviikkona 27.11. seuratoimijoiden valmistumista Seuratoiminnan kehittäjän tutkinnosta, SPL2-koulutuksesta. Kolmatta kertaa Suomen Palloliiton ja Haaga-Helian yhteistyössä järjestämään koulutukseen osallistui neljätoista seuratoimijaa eri puolilta maata.

Eveliina Hulkkonen FC Inter Turusta kertoo saaneensa koulutuksesta hyviä vinkkejä vapaaehtoistoiminnan johtamiseen sekä täsmällisiä työkaluja seuran strategian tarkempaan työstämiseen.

- SPL2-kehittämistehtäväni tarjoaa joukkueiden kapteeneille uudenlaisen valmennusmallin. Siinä he saavat konkreettista ohjeistusta kapteenin velvollisuuksista sekä yhteyshenkilönä toimimisesta joukkueen ja valmennuksen välillä. Valmennusmallissa kiinnitetään huomiota lisäksi muiden pelaajien itsevarmuuden vahvistamiseen sekä joukkueen arvojen ja normien ylläpitämiseen. Tämän lisäksi koulutuskonseptilla pystytään lisäämään eri sukupolvien ja ikäluokkien välistä vuorovaikutusta sekä samalla tehdä seuran arvoja nykyistä näkyvämmäksi, Hulkkonen kertoo.

Koulutuksen kantavia teemoja olivat urheilujohtaminen, jonka painopisteinä ovat strategia ja ihmiset, sekä markkinointi, viestintä ja talous. Oman seuran kehittämiseen liittyvää kehittämistyötä edistettiin koulutuksen aikana vertaistiimin ja Haaga-Helian ohjaajien tuella.

- Koulutuksen lähipäivät olivat tärkeitä vertaisoppimisen kannalta. Kaiken kaikkiaan ajankohtainen koulutuksen sisältö sekä lähipäivien loistavat ja innostavat luennoitsijat toivat koko koulutukseen positiivista energiaa, Hulkkonen tiivistää.

Lue myös Suomen Palloliiton uutinen