Pääsivu Uutiset 2011 Tietohallinnon asiantuntijat tarvitsevat liiketoimintaosaamista ja johtamistaitoja

Tietohallinnon asiantuntijat tarvitsevat liiketoimintaosaamista ja johtamistaitoja

Tietotekniikan hyödyntäminen on todellisuudessa vaativampaa kuin on kuviteltu. Alalla on pulaa pätevistä tietohallinnon johto- ja asiantuntijatehtävissä toimivista, kuten laajojen ICT-projektien päälliköistä ja liiketoimintaa taitavista tietohallinnon kehittäjistä. Tästä ovat esimerkkinä monet viimeaikaisten ICT-projektien epäonnistumiset.

Koulutustarjonta sen enempää kuin yritysten oma koulutuskaan eivät ole tähän saakka pystyneet vastaamaan tarvittavaan osaamiseen. Uusien palvelujen kehittäminen ja prosessien tehostaminen vaativat kuitenkin tietohallinnon asiantuntijoilta vahvaa liiketoiminnan osaamista ja muutosjohtamisen kykyjä teknisten valmiuksien lisäksi. Tietotekniikan todellinen hyödyntäminen syntyy liiketoiminnan ja tietohallinnon yhteisen työn tuloksena.
 

HAAGA-HELIA alkaa kouluttaa kansainvälisiä tietohallintoprojektien johtajia


HAAGA-HELIA aloittaa uuden englanninkielisen master-tason tietotekniikan koulutusohjelman elokuussa 2012. Koulutus on lähtenyt yritysten tarpeesta, eikä vastaavaa koulutusta ole olemassa tällä hetkellä. Koulutus on suunniteltu yhteistyössä kansainvälisten yritysten, järjestöjen ja muiden alan toimijoiden kanssa. Toteutus painottuu vahvasti käytännön osaamiseen.

Koulutuksessa painottuvat liiketoiminnan strategian ja prosessien ymmärtäminen, asiantuntijoiden ja suurten projektien johtaminen sekä kansainvälisessä ympäristössä toimiminen. Ohjelmassa on mukana HAAGA-HELIAn yhteistyökorkeakouluja Norjasta, Saksasta, Itävallasta ja Intiasta.

 
Master’s Degree Programme in Information Systems Management

Vaatimuksena on aiempi Bachelor-tasoinen osaaminen ICT-alalta sekä vähintään kolmen vuoden työkokemus. Koulutus tarjoaa luonnollisen kanavan ylemmän ammattikorkeakoulututkinnon hankkimiseen Bachelor-tutkinnon omaavalle ICT-alan ammattilaiselle. Opiskelu on suunniteltu tapahtuvaksi työn ohessa, mutta on mahdollista myös kokopäiväisesti. Koulutuksessa hyödynnetään opiskelijoilla jo olevaa työkokemusta. Tutkintonimike on Master of Business Administration (MBA, ICT). Hakuaika 13.2. - 30.3.2012.

Lisätietoja http://www.haaga-helia.fi/en


Terttu Honkasaari
johtaja, HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
etunimi.sukunimi@haaga-helia.fi
050 3070349


Jouni Soitinaho
yliopettaja, HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
etunimi.sukunimi@haaga-helia.fi
040 4887000

 

Tehdyt toimenpiteet