Pääsivu Uutiset 2011 Ravintola-ala uskoo liikevaihdon kasvuun vuonna 2011

Ravintola-ala uskoo liikevaihdon kasvuun vuonna 2011

Viime kesän ruoan arvolisäveron alennus on lisännyt ruoan kysyntää ravintoloissa. Ravintola-alan yrityksistä yli 70 % uskookin liikevaihtonsa kasvavan tänä vuonna viime vuoteen verrattuna. Tämä käy ilmi HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulun ravintola-alan yrityksille tekemästä suhdannekyselystä.

 

Fine dining -ravintolat porskuttavat


Alan yritysten odotukset kannattavuuden kehityksestä ovat myös optimistisemmat kuin viime vuonna. Nyt lähes 70 % vastaajista odottaa toimintansa kannattavuuden paranevan vuonna 2011, kun luku viime vuonna oli vain 46 %.

Selkeästi eniten arvonlisäveron lasku näkyy fine dining -ravintoloissa, joista 80 % ilmoitti alennuksen kasvattaneen ruokamyyntiä.   Fine dining -ravintolayrityksillä onkin positiivisimmat odotukset, sillä lähes kaikki (93 %) kyselyyn osallistuneista uskovat liikevaihtonsa kasvavan ja kannattavuutensa paranevan (86 %) vuoden 2011 aikana. Huolestuneimpia liikevaihdon kehityksen suhteen ovat juoma- ja seurusteluravintolat sekä yökerhot, joista molemmista hieman yli 10 % odottaa liikevaihtonsa laskevan vuoteen 2010 verrattuna.


Yli kolmasosa aikoo lisätä investointeja


Yli kolmasosa vastaajista ilmoitti lisäävänsä investointeja ja noin puolet vastanneista ilmoitti pitävänsä investoinnit vuoden 2010 tasolla. Eniten investointihalukkuutta löytyy viihderavintola ja yökerhosektorilla ja niukimmin pikaruokaravintoloista.
Viime vuodesta poiketen kilpailuetua haetaan nyt erilaisilla keinoilla. Fine dining sekä juoma- ja seurusteluravintolat uskovat myyntityöhön panostamiseen. Muissa ravintolatyypeissä tärkeimmäksi keinoksi nostettiin henkilökunnan ammattitaidon vahvistaminen. Tilausravintolat uskovat saavansa kilpailuetua, kun löytävät uusia kohderyhmiä.

 

Suurimmaksi haasteeksi koetaan muutokset asiakkaiden kulutuskäyttäytymisessä sekä kilpailukentässä.

 

HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu kartoitti Ravintola-alan suhdannenäkymiä tammikuussa 2011 sähköisellä kyselyllä. Vastaajia oli 370, ja he edustivat hyvin suomalaisen ravintola-alan yritysrakennetta.


Lisätietoja:


HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu, Hotelli-, ravintola- ja matkailualan koulutusyksikkö
Juuso Kokko, lehtori, yrittäjyys ja liiketoiminta
puh. 050 518 8152, juuso.kokko@haaga-helia.fi
Timo Moilanen, lehtori, markkinointi,  
puh. 050 310 0713, timo.moilanen@haaga-helia.fi

 

HAAGA-HELIA on yksityinen ammattikorkeakoulu, joka kouluttaa liike-elämän ja palveluelinkeinojen asiantuntijoita sekä tutkii ja kehittää näihin aloihin liittyvää osaamista ja toimintaa. Koulutusalamme ovat liiketalous, tietotekniikka, hotelli-, ravintola- ja matkailuala, johdon assistenttityö, toimittajakoulutus, liikunta-ala sekä ammatillinen opettajankoulutus. HAAGA-HELIAn 10 000 opiskelijaa luovat työelämäverkostoja jo opiskeluaikanaan. Opiskelijoita tukee 650 työntekijän korkeatasoinen kansallinen ja kansainvälinen osaaminen.


www.haaga-helia.fi

Tehdyt toimenpiteet