Nyt menee joulupukkibrändi uusiksi: Hyvästi punanuttu ja kuuraparta?
Maabrändityöryhmän haaste matkailualalle on vastaanotettu. Matkailualan vaikuttajat kehittävät suomikuvaa 13.10. Lasipalatsin seminaarissa, jonka teemoja ovat matkailun Suomi-brändi, luomu-Suomi ja hiljaisuuden tuotteistaminen matkailuvaltiksi. Joulupukin uusi ilme paljastetaan seminaarin lopuksi. Tapauksella huhutaan olevan suurta merkitystä elinkeinoelämän ja matkailun kannalta.
Heitämmekö hyvästit tutulle pyöreämahaiselle partanaamalle, pukeutuuko joulupukki jatkossa kauden trendeihin, onko keltainen uusi punainen? Joulupukin uudistamiseen on käynyt käsiksi YLE TV2:n Kansallisaarre-sarja ja kolmihenkinen työryhmä: Maija Itkonen, Mr. Lordi ja Jussi Ahlroth.
Matkailu muuttaa maailmaa -seminaari:
Hiljaisen Suomen luomutuotteet
Lasipalatsin Bio Rex
13.10.2011 klo 9.45 – 17.30
www.matkailumuuttaamaailmaa.fi
Aiheina seminaarissa:
Suomi-brändistä maailmalla vuonna 2020 puhuvat maabrändityöryhmän edustaja Laura Kolbe ja toimitusjohtaja Lisa Sounio Sonay Oy:stä.
Slow Life -guru Carl Honoré luennoi hiljaisuudesta ja sen ylistämisestä. Hiljaisuuden tuotteistamisesta puhuu myös Hullun Poron toimitusjohtaja Päivikki Palosaari. Tutkija Anu Valtonen Lapin Yliopistosta käsittelee uniturismin uusia mahdollisuuksia teemalla Nuku ja nauti.
Tuotteistaja Jari Parantainen Ediste Oy:stä kysyy, kannattaako tehdä huonoja matkailupalveluita halvalla, mutta lupaa kertoa myös muista vaihtoehtoista. Tuotteistamisen teema huipentuu, kun Yle TV2:n Kansallisaarre-sarja paljastaa ”joulupukin uudet vaatteet”. Yle TV2:n kuvausryhmä saapuu paikalle juontaja Ismo leikolan kanssa n. klo 16.45.
Luomuliiton puheenjohtaja Jaakko Nuutila, yksi Suomen ruoka-auktoriteeteista, puhuu aidomman ja puhtaamman ruoan sekä luomuelintarvikejärjestelmän puolesta.
Lisätietoja
projektiasiantuntija Susanna Tammela-Eltvik
HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
susanna.tammela.eltvik@haaga-helia.fi
040 488 7229
facebook http://www.facebook.com/#!/event.php?eid=145475445525993
Maija Itkonen on PowerKiss Oy:n perustaja ja vuoden 2010 Innovaatiojohtaja. Mr. Lordi (Tomi Putaansuu) on Microsoftin palkitsema vuoden yrittäjä, muusikko ja Eurovision laulukilpailujen 2006 voittaja. Jussi Ahlroth on kulttuurikriitikko ja HS:n sosiaalisen median tuottaja. YLETV2:n Kansallisaarre-ohjelma uusii nimensä mukaisesti suomalaisia kansallisaarteita. Sarjassa on pistetty aiemmin uusiksi muun muassa Maamme-laulu ja kansallispuku. Tulevalla kaudella uusitaan joulupukin lisäksi mm. Suomen lippu ja kansallispeli pesäpallo.


