Pääsivu Uutiset 2008 Toimittajaopiskelijoilta aikakauslehti Tuhti opinnäytetyönä

Toimittajaopiskelijoilta aikakauslehti Tuhti opinnäytetyönä

Tammikuun alussa kolmen toimittajaopiskelijan, Markus Haapamäen, Marko-Oskari Lehtosen ja Tuuti Piipon unelma toteutuu, kun ryhmän kunnianhimoinen opinnäytetyö, Tuhti, julkaistaan. Vajaassa vuodessa ajatus omasta pienjulkaisusta on kasvanut oikean 72-sivuisen aikakauslehden mittoihin.

”Kontrasti on valtava, kun miettii, miten viime tammikuussa istuimme atk-luokassa ja haaveilimme yhteisestä opinnäytetyöstä, omasta lehdestä. Nyt johdamme kunnon mittoihin paisunutta toimitusta, joka koostuu nuorten toimittajien lisäksi lahjakkaista valokuvaajista sekä graafisen alan ja markkinoinnin rautaisista ammattilaisista”, lehden päätoimittaja Marko-Oskari Lehtonen naurahtaa kuvaillessaan projektin yllättäen kasvaneita mittasuhteita.

Tuhti on aikakauslehti elämänmakuisista tarinoista pitäville kaupunkilaisille, jotka ovat kyllästyneet ylitsevuotavaan viihdejournalismiin. Tyhjyyttä kumiseviin julkimoihin ei lehden sivuilla tarvitse törmätä, vaan lukuhetken voi viettää aidosti mielenkiintoisten ihmisten ja tarinoiden parissa.

”Tuhti on kuin arkipäivänmakuinen kirja, joka on puettu aikakauslehdelle tyypilliseen tapaan näyttävään ulkoasuun. Arvostamme kestävän kulutuksen journalismia ja toivomme, että lehden pariin voi palata sopivan hetken tullen uudestaankin. Tuhti on elämää ja kuolemaa”, Lehtonen kuvailee kaikkien aikojen savotaksi luonnehtimaansa opinnäytetyöprojektia.

Tuhti ilmestyy perjantaina 9.1.2009. Lehti on tilattavissa ennakkoon osoitteessa http://www.tuhti.info. Kaikkien ennakkotilaajien kesken arvotaan näyttäviä Tuhti-paitoja. Muutama onnellinen ennakkotilaaja saa myös kutsun julkaisupäivänä järjestettäviin julkaisujuhliin.

Lehden toimituksen tavoittaa osoitteesta toimitus@tuhti.info tai puhelimitse numerosta +358 45 128 1532.

Tehdyt toimenpiteet