Pasilan Helia-talo 2:n luokkien AV-ohje
Huom! Jos AV-ohjaimen näyttö on pimeä, kosketa näytön vasenta alareunaa! Ohjain on EIKI-merkkinen ja löytyy opettajan pöydältä.

- Käynnistä haluttu videoprojektori painamalla PROJEKTORI ON. Projektori vastaa merkkiäänellä.
- Valitse haluamasi ohjelmalähde:
PC1 KIINTEÄ
PC2 LAPTOP
DOKUMENTTIKAMERA
DVD
VHS
AUX - Käynnistä dokumenttikamera (POWER-painikkeella, painamalla pitkään). Varmista että SOURCE-painike on Camera-asennossa. LAMP-painikkeella saadaan laitteelle lisävaloa.
- Valittaessa VHS tai DVD ohjaimen näyttöön ilmestyy ko. laitteen ohjauspainikkeet
Äänensäätö
Äänensäätö painikkeet sijaitsevat AV-ohjaimen sivun vasemmassa reunassa. Niillä voidaan säätää tilan ohjelmaäänen voimakkuutta. Jos käytät ohjelmalähteenä PC:tä, muista tarkistaa myös Windowsin omat äänensäädöt.
Käytön lopetus
Kun haluat lopettaa käytön, poista levyt ja kasetit laitteista, paina punaista PROJEKTORI OFF-painiketta. Tykki vastaa merkkiäänellä. Tietokone sammutetaan erikseen sekä dokumenttikamera sammutetaan myös erikseen omasta POWER-painikkeesta pitämällä sitä pohjassa huomattavan pitkään.
Dokumenttikameran säätöjä
Lamp = apuvalot päälle/pois
AF = Kuvan terävöinti (Autofocus )
Brightness = Kirkkaus
Zoom = kuvan suurennus/pienennys
AWC = väritarkennus
Rotate = Kuvan kääntö 90°



