Hakeminen - 2012
Tältä sivulta löydät tietojenkäsittelyn vuoden 2012 aikuisten koulutusohjelman ohjelmakohtaisia hakutietoja ja valintakoetiedot. Yleiset 2012 vuoden valintaperusteet ja haun yleisperiaatteet voit käydä lukemassa aikuisten yhteishaun yleisperiaatteet 2012 -kohdasta.
Muuta lisätietoa kuten työkokemuslaskuri, HAAGA-HELIAn pdf-muotoinen hakijan opas, ammattikorkeakoulujen hakutoimistojen yhteystiedot, löydät tietoa hakijalle -kohdasta.
- toimipiste: Malmi
- tutkintonimike: tradenomi, laajuus 210 op
- aloituspaikat kevään haussa 80 ja syksyn haussa 54
- sähköinen hakulomake: www.amkhaku.fi -> AMK-tutkinto, aikuiskoulutus
- hakuajat 5.3. - 3.4.2012 ja 17.9. - 2.10.2012
Hakemuksen on oltava perillä viimeisenä hakupäivänä klo 16.15 - valintakoekutsujen ja ei-kelpoisten kirjeiden postitus 15.5.2012 ja 16.10.2012
- valintakoe: 24.5.2012 ja 25.10.2012
- lopullisen valinnan kirjeet postitetaan 17.7.2012 ja 27.11.2012 mennessä
- koulutus alkaa elokuussa 2012 ja tammikuussa 2013
- hakutilasto
Lisätietoja opinnoista hakuaikana antavat:
Irene Vilpponen, irene.vilpponen(at)haaga-helia.fi, puh. 040 488 7311
Paavo Lehessalo, paavo.lehessalo(at)haaga-helia.fi, puh. 050 310 0634
Työkokemus
Valintaperusteissa kerrotaan tarkemmin työkokemusvaatimuksista. Seuraavassa on tarkennus tietojenkäsittelyn alakohtaisesta työkokemuksesta.
Pisteitä kerryttävän alakohtaisen työkokemuksen on oltava siltä koulutusalalta, jolle on hakemassa. Koulutusalaksi katsotaan kaikki ICT-alan työkokemus: mm. järjestelmä-, systeemi- ja atk-suunnittelu, ohjelmointi ja sovelluskehitys, verkko- ja mikrotukitehtävät, atk-laitteistojen käyttötehtävät. Tietosysteemien käyttäjätehtävistä ei anneta työkokemuspisteitä. Työkokemuksen määrä ja laatu on pystyttävä osoittamaan työtodistuksilla. Mikäli työtodistus sisältää sekä ICT-alan työtä että muuta työtä, on ICT-alan työkokemus on syytä eritellä prosenttiosuuksin.
Valintakoe
Valintakokeisiin kutsutaan kaikki hakukelpoiset hakijat.
Tietojenkäsittelyn koulutusohjelman aikuiskoulutuksen valintakokeet pidetään torstaina 24.5.2012 klo 17 ja torstaina 25.10.2012 klo 17.
Valintakokeesta voi saada korkeintaan 70 pistettä. Kokeessa mitataan hakijan valmiuksia ja motivaatiota tietotekniikan opiskeluun ammattikorkeakoulussa, ongelmanratkaisun taitoa, loogista ajattelukykyä, ilmaisuvalmiuksia sekä uuden asian omaksumisvalmiutta. Kokeessa voidaan mitata myös englannin kielen taitoa. Valintakoe ei vaadi ennakkovalmistautumista.
Voidakseen tulla valituksi hakijan on saatava valintakokeesta yhteensä vähintään 30 pistettä.
Koko opiskelijavalinnan yhteispistemäärä voi olla enintään 100 pistettä. Valintakokeen 70 pisteen ohella hakija voi saada alakohtaisesta työkokemuksesta enintään 20 pistettä ja saman koulutusalan ammattikorkeakouluopinnoista enintään 10 pistettä.
|
Valintakoe |
70 pistettä |
|
Työkokemus |
20 pistettä |
|
Tutkintoon johtavassa |
10 pistettä |
|
Yhteensä |
100 pistettä |
* tutkinnon ei tarvitse olla valmis
** erikoistumisopintoja ja täydennyskoulutusta ei hyväksytä
Tietojenkäsittelyn koulutusohjelma ei tee valintakoeyhteistyötä muiden koulujen kanssa.


