Ylemmän yhteishaun yleisperiaatteet 2012
VALINTAPERUSTEET JA OHJEITA HAKUUN
Ylempään AMK-tutkintoon johtavaan koulutukseen haetaan valtakunnallisessa yhteishaussa osoitteessa www.amkhaku.fi. Hakuajat ovat 5.3.-3.4.2012 ja 17.9.-2.10.2012. Hakija voi esittää enintään neljä hakutoivetta. Opiskelijavalinnassa noudatetaan ammattikorkeakoulujen päättämiä valintaperusteita ja sitä hakutoivejärjestystä, jonka hakija on merkinnyt hakemukseensa.
HAKUKELPOISUUS HAAGA-HELIAN YLEMPÄÄN AMK-TUTKINTOON JOHTAVAAN KOULUTUKSEEN
Hakukelpoinen tutkinto
Hakukelpoisen koulupohjan ylempään AMK-tutkintoon antaa soveltuva ammattikorkeakoulututkinto tai muu soveltuva korkeakoulututkinto. Haussa käytettävän tutkinnon tulee olla valmis viimeistään kevään haussa 31.7.2012 ja syksyn haussa 31.12.2012.
Ulkomailla suoritetun tutkinnon on kuitenkin oltava valmis hakuajan loppuun mennessä, jos hakija ei ole EU- tai ETA-maan kansalainen. Osoittaakseen hakukelpoisuutensa ulkomaisella tutkinnolla hakevan, joka ei ole EU- ETA-maan kansalainen, on toimitettava kopio hakemuksensa perusteena olevasta tutkintotodistuksesta ja sen käännös (virallisen kääntäjän tekemä) suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi ensimmäisenä hakutoiveena olevan ammattikorkeakoulun hakutoimistoon. Todistusjäljennösten on oltava perillä hakutoimistossa kevään haussa viimeistään 12.4.2012 klo 16.15 ja syksyn haussa viimeistään 9.10.2012 klo 16.15.
- Yrittäjyyden ja liiketoimintaosaamisen koulutusohjelma: Hakijalla tulee olla liiketalouden alan ammattikorkeakoulututkinto tai muu soveltuva korkeakoulututkinto, johon sisältyy korkeakoulun liiketalouden opintoja vähintään 40 op. Nämä voivat olla suoritettu joko aiemmassa tutkinnossa tai muina korkeakouluopintoina. Mikäli hakija hakee muulla kuin tradenomi tai restonomi (AMK) -korkeakoulututkinnolla, kopiot tutkinto- ja työtodistuksista tulee toimittaa HAAGA-HELIAn hakutoimistoon hakuajan loppuun mennessä (tradenomi ja restonomi (AMK) toimittavat vasta hyväksymiskirjeen liitteenä). Kaikkien tulee toimittaa ennakkotehtävä HAAGA-HELIAn hakutoimistolle 3.4.2012 klo 16.15 mennessä.
- Tietojärjestelmäosaamisen koulutusohjelma: Hakijalla tulee olla ICT -alan soveltuva ammattikorkeakoulututkinto tai muu soveltuva korkeakoulututkinto, johon sisältyy korkeakoulujen ICT-alan ammatti- tai aineopintoja vähintään 40 op. Nämä voivat olla suoritettu joko aiemmassa tutkinnossa tai muina korkeakouluopintoina. Kaikkien hakijoiden tulee toimittaa kopiot tutkinto- ja työtodistuksista sekä ennakkotehtävä HAAGA-HELIAn hakutoimistoon 2.10.2012 klo 16.15 mennessä.
- Palveluliiketoiminnan koulutusohjelma: Hakijalla tulee olla alan ammattikorkeakoulututkinto tai muu soveltuva korkeakoulututkinto (vähintään 40 op liiketalouden opintoja esim. restonomi (AMK)/tradenomi). Nämä voivat olla suoritettu joko aiemmassa tutkinnossa tai muina korkeakouluopintoina. Mikäli hakija hakee muulla kuin tradenomi tai restonomi (AMK) -korkeakoulututkinnolla, kopiot tutkinto- ja työtodistuksista tulee toimittaa HAAGA-HELIAn hakutoimistoon 3.4.2012 klo 16.15 mennessä (tradenomi ja restonomi (AMK) toimittavat vasta hyväksymiskirjeen liitteenä). Kaikkien valintakokeisiin kutsuttujen tulee toimittaa ennakkotehtävä Haagan toimipisteeseen 31.5.2012 klo 9.00 mennessä.
- Liikunta-alan kehittämisen ja johtamisen koulutusohjelma: Hakijalla tulee olla liikunnan ammattikorkeakoulututkinto tai muu soveltuva korkeakoulututkinto (esim. tradenomi, liikunnanohjaaja (amk) tai liikuntatieteiden kandidaatti). Hakijoiden tutkinto- ja työtodistukset tarkistetaan valintakokeen yhteydessä. Hakijoiden tulee toimittaa ennakkotehtävä Kari Puronaholle sähköpostin liitteenä kari.puronaho(at)haaga-helia.fi 30.4.2012 klo 16.15 mennessä.
Työkokemus
Voidakseen hakea suorittamaan ylempää ammattikorkeakoulututkintoa HAAGA-HELIAan, tulee korkeakoulututkinnon suorittamisen jälkeen olla kertynyt kolme vuotta työkokemusta alalta, jolle on hakemassa. Pisteitä saa vasta tämän yli menevästä työkokemuksesta, ja sen tulee olla myös alalta, jolle nyt ollaan hakemassa. Pisteitä saa siten, että kahden kuukauden työkokemus tuottaa yhden pisteen.
Vanhan opistoasteen tai ammatillisen korkea-asteen tutkinnon suorittaneelta, joka on sittemmin suorittanut soveltuvan korkeakoulututkinnon, voidaan vaadittavaksi työkokemukseksi hyväksyä myös ennen korkeakoulututkinnon suorittamista saatu työkokemus asianomaiselta alalta. Loput tuolloin kertyneestä työkokemuksesta kartuttaa työkokemuspisteitä, ja sen pitää olla alalta, jolle nyt ollaan hakemassa. Huom. opistoasteen ja ammatillisen korkea-asteen koulutusta ei ole enää.
Tästä linkistä voit käydä katsomassa lisätietoja, että mikä on opistoasteen tutkinto ja ammatillisen korkea-asteen tutkinto.
Työkokemuksen tulee olla hankittu viimeistään 31.7.2012 (syksyllä 31.12.2012). Osa-aikatyö muunnetaan kokoaikaiseksi niin, että 150 tuntia tai 20 täysimittaista työpäivää (vähintään 7 tuntia päivää kohti) vastaa yhtä kuukautta. Työkokemuksen ei tarvitse olla yhtäjaksoista eikä saman työnantajan palveluksessa hankittua. Vain sellainen työkokemus hyväksytään, josta on työnantajan työtodistus (työsopimus ei käy eli tämän hetkisestä työpaikasta tulee olla väliaikainen työtodistus). Työtodistuksesta tulee ilmetä työsuhteen pituus ja työtehtävät. Yrittäjyys hyväksytään työkokemukseksi, jos siitä on todistus, joka osoittaa, että hakija on tai on ollut YEL- tai MYEL -vakuutettu. Varusmiespalvelusta, siviilipalvelusta tai hoitovapaata ei lasketa työkokemukseksi (äitiysloman sekä vanhempainvapaan voi laskea työkokemukseksi).
Alkuperäiset tutkinto- ja työtodistukset tarkastetaan opiskelijaksi hyväksytyiltä opintojen alkaessa. Katso kopioiden toimittamisesta "hakukelpoinen tutkinto"–kohdasta.
HAAGA-HELIAn nettisivuilla on työaikalaskuri, jota voit hyödyntää www.haaga-helia.fi/ hakeminen ja koulutus / Tutkintokoulutus / Tietoa hakijalle
http://lille.haaga-helia.fi/taskin/
Hakemuksen muuttaminen ja täydentäminen
Hakija voi muuttaa hakutoiveitaan ja niiden järjestystä hakuajan päättymiseen asti. Hakuajan päätyttyä hakutoiveita eikä niiden järjestystä voi muuttaa.
Hakija voi viranomaisen kehotuksesta tai omasta aloitteestaan hallintolain (434 / 2003) 22 §:n edellyttämällä tavalla täydentää hakemustaan myös hakuajan päätyttyä kuitenkin enintään asetuksessa (353 / 2003) tarkoitetun yhteishakurekisterin tietojen tallentamisen päättymiseen asti. Mahdolliset muutokset kuten keskiarvo, opinnäytetyönarvosana, työkokemuskuukaudet ynnä muut tulee ilmoittaa hakutoimistolle anne.kemppainen(at)haaga-helia.fi tai hakutoimisto(at)haaga-helia.fi 8.5.2012 klo 15.00 mennessä.
Hakijan vastuulla on se, että hakemus tarvittavine liitteineen saapuu ajoissa. Ammattikorkeakoulu ei vastaa puutteellisista hakemuksista.
Ylempään AMK-tutkintoon johtavan koulutuksen valintaperusteet
Valinta tehdään valintakokeesta tai ennakkotehtävästä tai näistä molemmista sekä opinnäytetyön arvosanasta, tutkintotodistuksen keskiarvosta ja työkokemuksesta kertyvien pisteiden perusteella.
| Valintakoe tai ennakkotehtävä tai molemmat |
50 pistettä |
| Opinnäytetyö | 15 pistettä |
| Tutkintotodistus (keskiarvo) | 15 pistettä |
| Työkokemus | 20 pistettä |
| Yhteensä | 100 pistettä |
Opinnäytetyön arvosanat ja tutkintotodistuksen keskiarvo pisteitetään seuraavasti:
| 5-portainen asteikko |
3-portainen asteikko |
laudatur-approbatur | pistettä |
|---|---|---|---|
| 5 | 3 | l, ex | 15 |
| 4 | - | m | 12 |
| 3 | 2 | cl | 9 |
| 2 | - | nsa | 5 |
| 1 | 1 | a | 1 |
Keskiarvo lasketaan tutkintotodistuksen liitteestä (opintorekisteriote) kaikista opintojaksoista, joista on annettu numeerinen arvosana. Pisteytykseen sovelletaan normaaleja pyöristyssääntöjä (esim. 3,75 -> 4, 3,25 -> 3). Jos keskiarvoa ei pystytä laskemaan (kaikki suoritukset arvioitu asteikolla Hyväksytty/Hylätty), arvioidaan opintomenestys ainoastaan opinnäytetyön perusteella (opinnäytetyön pistemäärä x 2).
Ennakkotehtävä
Katso tarkemmat ohjelmakohtaiset ohjeet: www.haaga-helia.fi > Hakeminen ja koulutus > Tutkintokoulutus: Ylempi AMK-tutkinto -> valitse haluamasi ohjelma.
Valinta tasapisteissä olevien välillä
Hakijat asetetaan tasapistetilanteessa paremmuusjärjestykseen seuraavin perustein:
1. hakutoivejärjestys
2. valintakoe tai ennakkotehtävä tai molemmat
3. opinnäytetyön arvosana
4. keskiarvo
5. työkokemuspisteet
Jos paremmuusjärjestys ei selviä näillä perusteilla, tietojärjestelmä arpoo hakijoiden järjestyksen.
YHDEN PAIKAN SÄÄNNÖS
Opiskelijaksi hyväksytty voi ottaa vastaan vain yhden korkeakoulututkintoon johtavan opiskelupaikan saman lukukauden aikana alkavista opinnoista. Lisäksi säännös koskee ainoastaan valtakunnallisessa yhteishaussa mukana olevia koulutuksia (mukaan lukien Maanpuolustuskorkeakoulu). Yliopistojen erillisvalinnat ja ammattikorkeakoulujen vieraskielinen aikuiskoulutus ja vieraskieliset ylemmät ammattikorkeakoulututkinnot jäävät säännöksen ulkopuolelle. Säännös ei koske myöskään Poliisiammattikorkeakoulua, Högskolan på Ålandia eikä ulkomaisia korkeakouluja.
Säännös ei estä ottamasta vastaan toista korkeakoulututkintoon johtavaa opiskelupaikkaa jonain muuna lukukautena alkavasta koulutuksesta.
Vaikka siirtäisit opintojen aloittamista tai keskeyttäisit opintosi, et voi silti vastaanottaa toista opiskelupaikkaa samana lukukautena alkaviin korkeakouluopintoihin.
Säännöksen tarkoituksena on, että mahdollisimman moni hakija saisi opiskelupaikan korkeakoulusta.
Korkeakoulupaikan vastaanottaminen
Syksyllä 2012 alkavien koulutusten valintojen tulokset julkistetaan viimeistään tiistaina 17.7.2012. Korkeakoulut ilmoittavat hyväksymisestä kirjeitse. Kirjeen mukana saat opiskelupaikan vastaanottamisilmoituksen, joka palautetaan siihen korkeakouluun, josta otat opiskelupaikan vastaan. Yliopiston opiskelupaikan voit vastaanottaa myös sähköisesti yliopistohaku.fi -palvelussa ja ammattikorkeakoulun aikuiskoulutuksen opiskelupaikan amkhaku.fi -palvelussa. Huolehdi, että vastaanottamisilmoitus on perillä määräaikana. Muuten menetät opiskelupaikkasi.
Kaikkien viimeistään 17.7.2012 hyväksyttyjen on otettava opiskelupaikka vastaan viimeistään 31.7.2012 klo 16.15.
Keväällä 2013 alkavien koulutusten valintojen tulokset julkistetaan viimeistään 27.11.2012. Korkeakoulut ilmoittavat hyväksymisestä kirjeitse. Kirjeen mukana saat opiskelupaikan vastaanottamisilmoituksen, joka palautetaan siihen korkeakouluun, josta otat opiskelupaikan vastaan. Yliopiston opiskelupaikan voit vastaanottaa myös sähköisesti yliopistohaku.fi -palvelussa ja ammattikorkeakoulun aikuiskoulutuksen opiskelupaikan amkhaku.fi -palvelussa. Huolehdi, että vastaanottamisilmoitus on perillä määräaikana. Muuten menetät opiskelupaikkasi.
Kaikkien viimeistään 27.11.2012 hyväksyttyjen on otettava opiskelupaikka vastaan viimeistään 11.12.2012 klo 16.15.
Opiskelupaikan vastaanottamisilmoitus on sitova eikä sitä voi muuttaa tai peruuttaa.
Jos olet hakenut useaan korkeakoulupaikkaan, selvitä valintojen tulokset kaikista hakemistasi paikoista ennen opiskelupaikan vastaanottamista. Ota opiskelupaikka vastaan vasta kun olet varma asiasta. Muista kuitenkin, että määräajan jälkeen tehtyjä/saapuneita vastaanottoja ei huomioida.
Jonotus
Hyväksymispäivämäärästä riippuu, voitko jäädä jonottamaan toista opiskelupaikkaa, johon olet jäänyt varasijalle. Voit jonottaa, vain jos sinut on hyväksytty viimeistään 17.7.2012. Jonotus on voimassa 14.8.2012 klo 16.15 saakka. Jos sinut hyväksytään siihen mennessä paikkaan, jota olet jonottanut, siitä tulee lopullinen opiskelupaikkasi. Muutoin lopulliseksi opiskelupaikaksesi tulee koulutus, jonka olet ilmoittanut vastaanottavasi siinä tapauksessa, ettet pääse jonottamaasi koulutukseen. Voit jonottaa vain yhteen paikkaan, eikä jonotuskohdetta voi vaihtaa. Voit kuitenkin luopua jonotuksesta, jos sinua ei ole hyväksytty jonottamaasi opiskelupaikkaan.
HUOM! Voit jonottaa vain yhteishaun koulutuksiin. Jos et ole varma, voitko jonottaa haluamaasi koulutukseen, varmista se kyseisestä ammattikorkeakoulusta / yliopistosta ennen vastaanottamisilmoituksen jättämistä.
Ammattikorkeakoulujen yhteishaussa ja joillakin aloilla yliopistoissa käytössä olevissa yhteishauissa ja -valinnoissa joudut asettamaan koulutukset suosituimmuusjärjestykseen jo hakuvaiheessa. Hakutoivejärjestystä ei voi muuttaa hakuajan päättymisen jälkeen, etkä voi merkitä jonotuskohteeksi kuin ylempänä hakutoiveena olleen koulutuksen.
Kaikille 18.7.2012 tai sen jälkeen hyväksytyille korkeakoulut ilmoittavat, milloin opiskelupaikan vastaanottamisilmoitus on viimeistään palautettava. Näillä hakijoilla ei ole oikeutta jonottaa toista paikkaa. Huom! Keväällä alkaviin koulutuksiin ei voi jonottaa.
Opiskelupaikan vastaanottamistiedon muuttamisen perusteet
Opiskelupaikan vastaanottamistietoa voidaan muuttaa vain silloin, jos hakija on saanut korkeakoulusta virheellistä tai puutteellista tietoa, ennen kuin hän on ottanut opiskelupaikan vastaan. Tällöin hakija tekee 14 päivän sisällä kirjallisen korjauspyynnön perusteluineen siihen korkeakouluun/hakutoimistoon, josta hän on ottanut opiskelupaikan vastaan.
VALITUSOIKEUS
Jos ammattikorkeakoulun opiskelijavalintaa ei ole tehty hakijan mielestä valintaperusteiden mukaisesti, hakija voi ottaa yhteyttä ensin ammattikorkeakoulun hakutoimistoon. Ellei asia tällöin selviä, opiskelijaksi hakenut voi hakea ammattikorkeakoulun hallitukselta kirjallista oikaisua opiskelijaksi ottamista koskevaan päätökseen 14 päivän kuluessa päätöksen tiedoksisaannista. Hakijan katsotaan saaneen päätöksestä tiedon viimeistään seitsemäntenä päivänä kirjeen HAAGA-HELIAsta lähettämisestä. HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu antaa päätöksen tiedoksi tavallisella tiedoksiannolla postitse. Oikaisupyyntöaikaa laskettaessa ei oteta lukuun tiedoksisaantipäivää. Oikaisupyyntö tulee postittaa HAAGA-HELIAn hakutoimistolle. Aiemmissa valintaprosesseissa mm. seuraavanlaiset perustelut eivät ole johtaneet valintapäätöksen muuttumiseen: liitteiden myöhästyminen ja määräaikojen noudattamatta jättäminen.


