MYYNNIN JA PALVELUN OSAAJA
Erikoistumisopinnot pähkinänkuoressa
Ohjelman profiili
Myynnin ja palvelun osaaja on uusi korkeakoulutasoinen erikoistumisopinto-ohjelma, joka kehittää tulevaisuuden myynnissä ja palveluliiketoiminnassa tarvittavaa osaamista. Ohjelma voidaan suorittaa työn ohella. Hakijoilta edellytetään ammattikorkeakoulu-, tiedekorkeakoulu- tai opistotutkintoa.
Koulutuksen tavoitteet
Erikoistumisopintojen tavoitteena on, että opiskelija osaa toimia joustavasti tulevaisuuden myynnin ja palvelun osaajan kahdeksassa roolissa:
Myynnin ja palvelun erikoistumisopinnot antaa valmiuden osallistua HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulun oman HAAGA-HELIA Sales and Service Skills –sertifikaatin näyttötilaisuuteen. Sertifikaattinäyttöjä tarjotaan kesästä 2013 alkaen.
Koulutuksen tavoitteet
Ohjelma toteutetaan monimuotoisena työn ohessa suoritettavaksi soveltuen. Sen laajuus on 30 op, mikä vastaa noin opiskelijan 800 tunnin työtä.
Opintojen aikana opiskellaan myynnin ja palvelun osaajan rooleissa tarvittavia tietoja ja taitoja. Rooleja hahmotetaan ja harjoitetaan monimuotoisin oppimismetodein ongelmaperustaisen oppimisen, case-työskentelyn, roolipelien, oppimistehtävien, kirjallisuuden sekä käytännönläheisen oman työn kehittämiseen liittyvän projektin avulla. Opiskeluun liittyy myös verkossa ja englannin kielellä tapahtuvaa opiskelua.
Erikoistumisopinnoista on suunniteltu lukuvuonna 2012 – 2013 kaksi orientaatioltaan ja toteutustavaltaan eroavaa versiota. Yritysmyynnin (B-to-B) tarpeisiin orientoivan ohjelman lähiopetus tarjotaan tiistai-iltaisin kello 16.40 – 19.50 (4 t/viikko). Vaativaan kuluttajamyyntiin ( B-to-C) orientoivan ohjelman lähiopetus tarjotaan 18 intensiivipäivänä lukukauden aikana. Opetus järjestetään HAAGA-HELIAn Pasilan toimipisteessä.
Opetussuunnitelma ja opintojaksokuvaukset>>
Osaamismatriisi>>
Aikataulu >>
Yhteystiedot >>


