Uusintatentit

Uusintatentit järjestetään toimipistekohtaisesti. Toimipisteittäin määritellään etukäteen minkä aihealueen tenttejä voi ko. päivinä suorittaa.

Kampuskohtaiset uusintatenttilomakkeet löytyvät tästä linkistä, mutta vain silloin kun ilmoittautuminen uusintatenttiin on käynnissä.

 

Tentin tai arvosanan uusiminen

 

Opintojakson hylätyn tai hyväksytyn kirjallisen tentin tai osasta opintojaksoa järjestetyn välikokeen voi uusia kaksi kertaa opintojakson opetuksen alkaessa ilmoitettavina opintojakson kahtena yleisenä uusintatenttipäivänä, kahtena seuraavana periodina. Hyväksytyistä arvosanoista voimaan jää parempi arvosana.

 

Muu opintojakson suorituksesta puuttuva osasuoritus on suoritettava kuukauden kuluessa opintojakson päättymisestä, ellei opettaja opintojakson alkaessa toisin määrää. Tämän jälkeen hylätyn opintojakson opiskelu on aloitettava uudelleen ja kaikki aiemmat osasuoritukset mitätöityvät.

 

Ammattikorkeakoulu säilyttää kirjalliset opintosuoritukset kuuden kuukauden ajan tulosten julkistamisesta.

 

Samassa tenttitilaisuudessa voi suorittaa kaksi tenttiä. Tenttiajan pituus voi olla opettajan määräämä, aika merkitään tenttikuoreen. Tentissä voi olla mukana opettajan sallimaa materiaalia, esim. sanakirjoja, laskimia tms., minkä opettaja merkitsee tenttikuoreen.

Tehdyt toimenpiteet